YAYLA SAVAŞLARINDA YENİ ADIM!

8 ay önce
YAYLA SAVAŞLARINDA YENİ ADIM! için yorumlar kapalı
YAYLA SAVAŞLARINDA YENİ ADIM!
Reklam

Gümüşhane Valisi Okay Memiş, 430 yaylasıyla Karadeniz’in en fazla yaylası bulunan şehri olan Gümüşhane’de bundan sonra yaylalarda yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceklerini, engelleyecek her türlü tedbiri alacaklarını söyledi.
Gümüşhane’de Vali Okay Memiş’in başkanlığında mera alanlarındaki kaçak yapılarla ilgili geniş katılımlı istişare toplantısı düzenlendi.
KARADENİZ’İN EN FAZLA YAYLA GÜMÜŞHANE’DE
Toplantıda konuşan Vali Memiş, son zamanlarda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuya yönelik hassasiyeti olduğunu belirterek, Gümüşhane’de Merkez ilçede 128, Kelkit ilçesinde 28, Köse ilçesinde 8, Şiran ilçesinde 24, Torul ilçesinde 68 ve Kürtün ilçesinde 164 yayla olmak üzere toplam 430 yayla olduğunu, Karadeniz bölgesinde en fazla yaylaya sahip olan ilin Gümüşhane, ilçenin de 164 yayla ile Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi olduğunu söyledi.
“YAYLALARDA 6 BİN CİVARINDA KAÇAK YAPI VAR”
Bahse konu yaylaların Gümüşhanelilerden ziyade başta Trabzon ve Giresun olmak üzere komşu vilayetlerdeki vatandaşların kullandığını ifade eden Vali Memiş, “Yoğun bir yapılaşma var. Biz bu yapılaşmayla da mücadele etmek durumundayız. Mera vasfındaki bu alanlarda kaçak yapılaşmayı önlemek görevimiz. Yaklaşık 6 bin civarında kaçak yapı statüsünde yer var. Dolayısıyla bunların yıkım işlemleri başlı başına bir problem. Tıpkı orman arazilerinde yapılmış konutların satışında olduğu gibi yani 2B arazilerinde olduğu gibi muhtemelen bu meralarda yaylalarda yapılan yapılaşmayla ilgili olarak da böyle bir mevzuat düzenlemesine ihtiyaç var, kanuni düzenleme gerekiyor. Ama kanuni düzenleme yapılana kadar da bu yapılaşmaya önlemek devlet olarak bizim görevimiz. Doğayı korumak, bu güzellikleri korumak da devletin görevi. Bende bu bölgenin insanıyım. Bizim de yaylamız var” dedi.
“YAYLALARA ESKİDEN GEÇİM SAĞLAMAK İÇİN GİDİLİRDİ, ŞİMDİ KEYFE KEDER GİDİLİYOR”
Yaylalara insanların eskiden hayvancılık yapmak ve geçimi sağlamak için gittiğini fakat son dönemde tamamen ‘keyfe keder’ bir gidiş olduğuna değinen Vali Memiş yapıların bertaraf edilmesine yönelik olarak mutlaka kanuni düzenleme gerektiğini söyledi.

Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık