PROF TÜRKMEN’DEN ÇOK İDDİALI AÇIKLAMA

2 ay önce
PROF TÜRKMEN’DEN ÇOK İDDİALI AÇIKLAMA için yorumlar kapalı
PROF TÜRKMEN’DEN ÇOK İDDİALI AÇIKLAMA
Reklam

Giresun Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Türkmen Karadeniz Düşünce Kuruluşu Genel merkezini ziyaret etti. Düşünce Kuruluşunda yaklaşık 2 saat kalan Türkmen son yıllarda Devlet tarafından da desteklenen Solucan gübresi ile ilgili geniş ve ayrıntılı bilgiler verdi. Prof. Dr. Mustafa Türkmen, son yıllarda Türkiye’de devlet teşvikiyle üretimi ve kullanımı giderek yaygınlaşan solucan gübresinin tarımsal salanda faydalarının olduğunu söyledi.

Karadeniz Düşünce Kuruluşu Genel Merkezinde Genel Başkan Erol Ayar, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Uğur Özdemir, Denetleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Genel Cerrah Tuğrul Kesicioğlu, Sayman Bankacı Fatih Mahmutoğlu, Akçaabat Telekom Baş Müdürü ve yönetim kurulu üyesi Ozan Ayhan Yönetim Kurulu üyesi Sercan Düdükçü, Yrd. Doç. Dr. Yönetim Kurulu üyesi Erdal Arı, Elektronik Mühendisi Ümit Aydın’ın hazır bulunduğu sohbette Prof. Dr. Türkmen solucan gübresi kullanımı ile kimyasalların hayatımızdan çıkacağını söyledi.
Sağlıksız bir toprağın, sağlıksız ürün ve sağlıksız ürünün de sağlıksız bir insan olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Mustafa Türkmen, bunların önüne geçmenin tek yolunun ekolojik, doğal, organik tarımla doğal organik ürünler yetiştirmek ve tüketmek olduğunu ifade etti.
Prof. Dr. Türkmen, “Doğal organik ürünler üretmek için, toprağa doğal organik gübreler uygulayarak topraktaki organik madde miktarını artırmak, bu şekilde toprağın doğal yapısına, doğal canlılığına kavuşmasını sağlamak gerekir. Organik gübre olarak hayvan dışkıları, kompost ve solucan gübresini sayabiliriz. Çok çeşitli enzimler açısından zengin olan sölem sıvısı solucanların mide bağırsak sistemlerinden geçmesidir. Açık bir ifadeyle solucan gübresi, solucanların hayvan gübresi, kompost karışımını yiyip sindirdikten sonra çıkardıkları dışkı olduğu için bitkiler tarafından daha çok tercih edilir. Solucan gübresi her türlü tarımsal alanlarda kullanılmaktadır. Solucan gübresindeki enzimler toprakta bulunan ama bitkilerin kullanamadığı besin elementlerini kullanılır ve faydalı hale getirir” dedi.
“Solucan gübresi verimi artırırken, hastalıklardan da koruyor”
Solucan gübresinin bitkilerin verimini artırdığı gibi çeşitli bitkisel hastalıklardan da koruduğunu anlatan Prof. Dr. Türkmen, “Solucan gübresinin üretim aşamasında hiçbir kimyasal işleve tabi tutulmadığı için yüzde yüz doğaldır. Doğal olması önemli bir tercihtir. Bitkiye zararlı olan mikro organizmaların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Ürün verimini en az yüzde 30 artırdığı belirlenmiştir. Yine bitkinin yanma, donma gibi iklimsel koşullara ve küf gibi hastalıklara karşı direncini artırmaktadır. Ayrıca solucan gübresi gibi doğal gübreler daha kaliteli ürünler elde etmeyi sağlıyor ve ürünlerin raf ömrünü artırıyor. Dolayısıyla sağlıksız bir toprak, sağlıksız bir ürün demektir. Sağlıksız ürün de sağlıksız insan demektir. Sağlıklı beslenmek için yapılacak olan en başta bitkilerimizi doğal olarak beslememiz gerekmektedir” diye konuştu.

Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık