PAYLAŞIM REKORU KIRAN FOTO: “TOPAL OSMAN GELDİ!”

PAYLAŞIM REKORU KIRAN FOTO: “TOPAL OSMAN GELDİ!”
Reklam

CANDEMİR SARI

Ak Parti iktidarının açılım sürecini fırsat bilerek Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yığınak yaparak adeta kalkışma yapan bölücülere tarihten mesaj verildi.

Net olarak nerede çekildiği bilinmeyen ancak Cizre yada Sur’da olduğu sanılan enstantanede geçmişte ayrılıkçıların Koçgiri Ayaklanmasına nazire yapıldı. Bir çok noktada benzerlik gösteren ayaklanma da Giresunluların gözü pekliği tarihe geçmişti.

Sosyal paylaşım sitelerinde paylaşım rekoru kıran fotoğraf bir an da Giresun ve Karadenizliler arasında günün konusu oldu.

Bilindiği üzere; Mart 1921 yılında bölgedeki 6. Süvari Alayı’nın bir grup asker kaçağını yakalamak isterken baskına uğramasıyla 6 Mart 1921’de başlamıştı. Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükumeti Sakallı Nurettin Paşanın Merkez Ordusu’nun emrinde Topal Osman Ağanın bizzat komuta ettiği Giresunlu gönüllülerden oluşan müfreze isyanı bastırmakla görevlendirilmişti.

Nisan’da harekatın birinci evresi sona erdiğinde asiler küçük gruplar halinde dağılarak Kuzey ve Kuzeydoğu yönünde kaçmışlardı.

Bundan sonraki ikinci etapta geniş çaplı takip harekatı ile asilerin etkinliği iyice kırılmış, 17 Haziran’da asilerin elebaşılarından Haydar Bey’in kardeşi Alişan ve 32 asi ileri geleni ile 500’den fazla asi teslim olmuş, bunlar muhakeme edilmek üzere Sivas’a gönderilmişler ve isyan Haziran 1921’de tamamen bastırılmıştı.

AYHAN YÜKSEL’İN KALEMİNDEN; “OSMAN AĞA KOÇGİRİ İSYANI’NDA”

Osman Ağa, Mart 1921’de emrindeki 550 mevcudu ve 4 dağ topu ile birlikte Koçgiri ayaklanmasını bastırmak üzere Sivas’a gitmiştir. Giresun Alayı, Refahiye bölgesinden başlayarak asilere büyük bir darbe indirerek harekâtta çok önemli başarılar göstermişlerdir. 27 Nisan’da Çıragediği denilen yerde asiler tarafından pusuya düşürülen 28. Süvari Alayı’nın çarpışmalarda daha fazla zayiat vermesini Giresun müfrezesine bağlı mürettep süvari birliği önlemiştir. Koçgiri Harekâtı’ndan dönen Osman Ağa, Giresun’da hazırlanan üçüncü tabur ile Samsun’da Pontusçular üzerine gitmiştir. Samsun’da Mıntıka Palas’ta karargah kuran Osman Ağa, sokak çatışmalarına son verilerek Pontusçu çetelerin topluca şehre girmelerini önlemiştir. Osman Ağa, Ankara’dan Sakarya Savaşı’na katılmak üzere emir alınca Samsun’dan Havza’ya, oradan da Merzifon’a hareket etmiş, burada faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerini tamamen temizlemiştir.

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Yukarı Çık