‘KANSER ARAŞTIRMALARINDA UZMANLAŞMAK İSTİYORUZ’

1 ay önce
‘KANSER ARAŞTIRMALARINDA UZMANLAŞMAK İSTİYORUZ’ için yorumlar kapalı
‘KANSER ARAŞTIRMALARINDA UZMANLAŞMAK İSTİYORUZ’
Reklam

Rektör Prof. Dr. Cevdet Coşkun, Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesinin yeni ama çok hızlı büyüyen bir fakülte olduğunu belirterek, sağlıklı bir büyüme politikası uygulamaya gayret gösterdiklerini ve tüm çalışmalarını bu doğrultuda yaptıklarını söyledi.

Öğretim Üyesi sayısında ciddi rakamlara ulaşıldığını, birçok programda araştırma görevlisi ve TUS öğrencisinin alınabildiğini söyleyen Coşkun, tam gün yasası kapsamında nüfusu belirli sayılar altında olan illerde bir tıp fakültesi hastanesine izin verilmemesinden dolayı afiliasyon anlaşmasıyla Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneleri ortak kullandıklarını kaydetti.

Coşkun, Giresun Üniversitesinin son yıllarda sayısı artan tematik üniversiteler arasında girmesi için bir takım çalışmalar başlattıklarını ifade ederek şöyle konuştu;

“Tıp Fakültesinin Üniversitemizin sağlık bilimleri politikasını sağlam temellere oturtma adına bir girişim içerisindeyiz. Bilindiği üzere YÖK, Kalkınma Bakanlığı ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının birlikte yürüttüğü bir tematikleşme projesi var. YÖK her yıl yeni açılan, kurumsallaşmasını tamamlayamamış üniversitelerden beş tanesini belirli alanlarda, uzmanlaşmaya sevk ediyor. Bulunduğu bölgenin kalkınmasına katkı sağlayabilecek alanlarda çalışmalarını yapmalarını istediği bu üniversitelerin ihtisaslaşmış, tematikleşmiş üniversiteler olarak yollarına devam etmelerini istiyor. Biz de bu kapsamda başvurarak tematikleşme isteğimizi ilettik. Bu konudaki niyet beyanımızı senatomuzda görüşerek YÖK’e bildirdik. Konu olarak da kendimize Kanser Araştırmaları, Tanı, Tedavi ve buna bağlı Sağlık Turizmini seçtik. Türkiye ve dünya genelinde dolaşım hastalıklarından sonra en çok ölüm vakası kanser hastalıklarında yaşanıyor. Karadeniz Bölgesi’nde de bu oran çok yüksek. Canan hanımın riyasetinde bu konuyla ilgili bir rapor hazırlıyoruz. Haziran ayında konuyla ilgili YÖK’te bir değerlendirme toplantısı olacak. Önümüzdeki eğitim-öğretim yılı açılışında Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından tematikleşme hakkı kazanan üniversiteler açıklanacak. Giresun Üniversitesi olarak bu konuda çok istekliyiz. Bu isteğimiz kabul edilirse; Karadeniz de kanser araştırmaları ve kanser hastalıklarının teşhis-tedavi süreçlerinde yeni bir yaklaşım ortaya koymayı, hastaların tedavilerini sürdürebilecekleri ve yakınlarının da konaklayabilecekleri sağlık köyleri kurmayı hedefliyoruz.”

Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık