GİRESUN’DAN BARIŞ MESAJI

1 ay önce
GİRESUN’DAN BARIŞ MESAJI için yorumlar kapalı
GİRESUN’DAN BARIŞ MESAJI
Reklam

Festivalde, yurt dışından Ukrayna ve Gürcistan, yurt içinden ise Tekirdağ Süleymanpaşa, Bursa Osmangazi, İzmir ve Giresun Belediye Konservatuarı halk oyunları ekipleri oyunlarını sergiledi.

Belediye Başkanı Kerim Aksu, binlerce yıllık geleneği yaşatarak gelecek nesillere aktardıklarını ifade ederek, “4 bin yıllık bir geleneği yaşatıyoruz. Bugün burada yöre halkı dilekler tutarak sac ayaktan geçmekteler. Daha sonra Aksu Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada dereye taş atma geleneklerimizi yerine getiriyoruz. Barışın, kardeşlik olması, savaşların yaşanmamasını diliyoruz.” dedi.

FESTİVAL ATEŞİNİ BERABER YAKTILAR

41.Uluslararası Giresun Aksu Festivali ateşini Belediye Başkanı Kerim Aksu, eşi Müge Aksu, Kardeş Şehir Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ve eşi Belgin Eşkinat ile yaktılar. Başkan Aksu, Giresun’dan yakılan bu ateşin, Dünya’ya barış getirmesini dilediğini ifade etti. Konuk Belediye Başkanı Eşkinat ise bu ateşin Giresun’a, ülkemize ve dünya ya mutluluklar getirmesi dileğini paylaştı.

HAVAİ FİŞEK VE LAZER GÖSTERİSİ

Festival programında yer alan havai fişek ve lazer gösterisi Atatürk Meydanı’nı dolduran binlerce vatandaşa coşkulu dakikalar yaşattı.

Liman sahasından atılan ve şehrin birçok noktasından izlenebilen 10 dakikalık gösteri büyük beğeni topladı.

ŞENLİK KORTEJİ MUHTEŞEMDİ

3 bin yıllık Uluslararası Aksu Festivali kortej eşliğinde başladı

Giresun Belediyesi tarafından düzenlenen 41. Uluslararası Giresun Aksu Festivali bu yılda coşkuyla başladı. Yaklaşık 3 bin yıllık tarihi olan festivale Ukrayna, Gürcistan, Tekirdağ, İzmir ve Bursa’dan gelen halk oyunları ekipleri de katıldı.

Yeniyol Mahallesi’nden başlayan festival yürüyüşü ise Atatürk Meydanı’nda sona erdi. Burada hazırlanan sahnede festivale katılanlara ve vatandaşlara seslenen Belediye Başkanı Kerim Aksu, ilk defa etkinliklerin Ramazan ayına denk geldiğini söyledi. Festivalin yaklaşık 3 bin yıllık bir geleneğe sahip olduğunu vurgulayan Aksu, “Geleneklerimize sahip çıkacağız. Bugün yürüyüşe gelip bizi dinleyen tüm yerli ve yabancı ekiplerimize teşekkür ediyorum. Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Genlik Spor Bayramı tüm gençlerimizin bayramını kutluyorum. Dünyada çocuklara ve gençlere bayram veren tek lider. Dünya liderimiz ülkemizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önünde bir kez daha saygıyla eğiliyorum. 99 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk 16 Mayıs’ta İstanbul’dan çıkıp 19 Mayıs sabahı Samsun’a geldi ve bizim dedelerimiz buradan gönüllü oldular Kurtuluş Savaşı’na. 5 bin kişilik gönüllü alayla buradan gidip 250 kişi dönen tek iliz. Biz hiç kurtuluşu olmayan hiç işgal edilmemiş ender kentlerden birisiyiz. Onun için savaş görmediğimiz halde savaşa insanlarımızı verip, şehitler verip bu Cumhuriyetin değerini bilen atalarımıza saygılı onları minnetle anan Cumhuriyete bağlı vatana bağlı, Atatürk’üne bağlı nesiller yetiştirmeliyiz” dedi.

“Bugün ülkemiz önemli bir süreçten geçiyor” diyen Aksu, ”Bu arada Filistin’de şehit olan gençlerimizin de bayramını kutluyorum. İsrail toplarıyla, İsrail mermileri ile şehit olan gençlerimizin de bayramını kutluyorum. Bu dünya bütün gençlere bütün çocuklara bayram olsun. Çocuklar ölmesin. Gençler ölmesin. Savaş olmasın. Barış içerisinde yaşamak umuduyla dileğiyle hepinize tekrar teşekkür ederim” diye konuştu.

Konuşmanın ardından yürüyüşe katılan ülkeler ve yerli gruplar tarafından ‘barış halkası’ oluşturularak halay çekildi.

 

4 BİN YILDIR SAC AYAKTAN GEÇİP DERE İLE DENİZİN ORTASINI TAŞLIYORLAR

Halk arasında “Mayıs 7’si” olarak adlandırılan Uluslararası Giresun Aksu Festivali’nin 41.’si gerçekleştirildi.

4 bin yıldır Aksu deresi ile Karadeniz’in buluştuğu yerde devam eden bir gelenek olan festivalin ilk ayağında vatandaşlar dere ile denizin buluştuğu noktada Giresun adasını arkalarına alarak ellerine aldıkları 7 çift bir tek taşı dilek tutarak en uzağa atmaya çalışıyorlar. Taş atma işinin ardından bereketi simgeleyen sac ayaktan 3 defa geçerek dileklerini yeniliyorlar. 4 bin yıldır devam ettirilen bu törenler 1979 yılında alınan kararla festival haline getirilerek şenlik havasında devam etti. Resmi olarak bu yıl 41.’si kutlanan Aksu festivallerine ise her yıl olduğu gibi yerli ve yabancı dans grupları da katıldı.

Festivalin açılışında konuşan Giresun Belediye Başkanı Kerim Aksu, “Bugün burada en sönük Aksu festivallerinden birini yaşıyoruz Ramazan ayı olduğu için ama biz bu geleneği sürdürmek istiyoruz. 4 bin yıllık geleneğimizi yaşatmak istiyoruz. Onun için tüm katılan hemşehrilerimize teşekkür ediyorum. Bugün burada dileklerimiz, barış olacak, kardeşlik olacak, savaş olmasın olacak” dedi.

Konuşmanın ardından yerli ve yabancı dans grupları festivale katılan vatandaşlara dans gösterilerini sundu. Aksu deresi ile Karadeniz’in buluştuğu noktaya gelip sac ayaktan geçerek 7 çift bir tek taş atan vatandaşların kimi uzun ömür dilerken, kimi ise 24 Haziran seçimlerinde adayı için dilek diledi.

Powered by WPeMatico

Atak Ajans
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.


Yukarı Çık